Uskon tähden

Kuva kirjoittajalta

Muistan edelleen, mikä Raamatunkohta meille luettiin rippikoulun päätteeksi konfirmaatiokirkossa. Se oli pätkä Vuorisaarnasta, ja Jeesus opetti siinä näin:

”Jos oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se irti ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden osan ruumiistasi, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin. Ja jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä pois. Onhan sinulle parempi, että menetät vain yhden jäsenen, kuin että koko ruumiisi joutuu helvettiin” (Matt.5:29–30).

Sillon, viisitoistavuotiaana, nämä kehotukset tuntuivat suorastaan brutaaleilta ja oudoilta. Mitä tämä nyt voisi merkitä, miksi antaa tällainen neuvo juuri konfirmoiduille nuorille? Kohta tuntui jopa sopimattomalta: eikö konfirmaation pitäisi olla iloinen juhla, miksi siis puhua käsien katkomisesta?

Joskus uskon takia täytyy valita koko elämää muuttavia asioita.

Nyt, kolme ja puoli vuotta myöhemmin, luulen ymmärtäväni, miksi. Joskus valinnat uskon puolesta ovat suurempia kuin esimerkiksi meikkaamattomuus tai maailmallisen musiikin välttäminen. Joskus uskon takia täytyy valita koko elämää muuttavia asioita.

Minä valitsin erota ihmisestä jota rakastin, ja jota rakastan edelleen.

Konfirmaatiokirkossani luetun kohdan edellä Jeesus puhuu aviorikoksesta ja siitä, kuinka jo ajatuksilla voi tehdä syntiä. Meillä se ei useinkaan ajatuksiksi jäänyt. Vaikka olimme molemmat aivan oikein uskomassa ja siten tiesimme toimivamme väärin, oli sielunvihollisella usein yliote. Kaikista yrityksistämme huolimatta huomasimme joutuvamme yhä uudelleen synnin teille. Päätimme lopulta hylätä kaikki seurusteluun ja yhteiseen elämään liittyvät unelmat.

En halua vaarantaa elämäni tarkoitusta.

Eron hetkellä sattui niin paljon, että oikeasti tuntui kuin minusta olisi repäisty fyysisesti pala irti. Vieläkin itken silmät päästäni ja sydämen rinnastani. Antaisin melkein mitä vain, jotta tätä päätöstä ei olisi tarvinnut tehdä.

Paitsi yhdestä en ole, enkä ollut, valmis luopumaan. En halua vaarantaa elämäni tarkoitusta. Uskon tähden olin valmis repäisemään irti palan itsestäni.

Ja eikö suurinta rakkautta ole myös toisen uskosta huolen kantaminen.

Nimimerkki Metsäapila