Teksti: Tytti Heikkilä

Rohkeasti oma itsensä

Olenko minä liikaa? Muistan elävästi useita tilanteita, joissa tuo tunne on ollut läsnä. Kun kohtasin kiusaamista, tunsin viiltävästi kaiken sen, mitä minulle sanottiin tai tehtiin. Tuntui siltä, että omana itsenäni olen liikaa. Se oli kuin paino harteilla, joka ei kuitenkaan ollut minun omaa. Minulla oli tapana jutella asiasta heti kotona. Tiesin myös, että asiat, joista minua kiusattiin, olivat sellaisia, joihin en voinut vaikuttaa. Nämä asiat syystä tai toisesta kuitenkin häiritsivät kyseistä kiusaajaa.

Kohtasin monenlaista kiusaamista. Kiusaaminen oli onneksi lyhytkestoista, vaikkakin useamman vuoden ajan ilmenevää. Vaikka tilanteet poikkesivat paljon toisistaan, oli pääteltävissä, että syy oli lähes aina sama. Nuoruuden myllerryksessä itseään etsiessä kovin moni kokee muiden toiminnan itselleen uhkana. Etenkin, jos itse kokee epävarmuutta, voi toisen itsevarmuus aiheuttaa kipuilua. Tiedän olleeni hiljainen ja rauhallinen luokkatovereihin verrattuna, ja olemalla oma itseni näytin itsevarmalta. Lisäksi usko ja sen tuoma olemus näkyi, sillä minun oli hyvä olla uskomassa. Tiedän sen siitä, kun myöhemmin ammattikoulussa yksi luokkatovereistani kysyi uskosta suoraan, ja vastasin siihen myöntävästi.

Kiusaamishetkellä kaikki kuitenkin tuntuu pahalta. Kun kiusaaja purkaa omaa pahaa oloa, se kertyy hetkeksi kiusatun harteille, kurkkua kuristaa eikä kyyneleet ole kaukana. Ei ole helppoa kuunnella huuteluja, jäädä ulkopuolelle, tulla tönityksi tai estetyksi, olla yksin välitunteja tai jäädä ilman työparia. On todella haastavaa ottaa se kaikki vastaan ja silti olla toimimatta väärin toista kohtaan. Luotin kuitenkin siihen, että kiusaaminen ei johdu minusta, ja kun pääsin kotiin, tyhjensin harteiltani sen painon, jonka koulupäivänä sinne kasasin.

En kuitenkaan koskaan ole ollut liikaa. Uskominen ja omien arvojen vaaliminen, toisten kunnioittaminen ja hyvät käytöstavat eivät koskaan ole liikaa. Se on toisinaan sitä, mitä joltakulta toiselta puuttuu, ja siihen voi vastata vain hyvällä.